En Ucuz Nerede? En Ucuz Nerede?: Erzurum Güncel Haberler, En ucuz ürünler, en ucuz eşyalar, en ucuz elektronik cihazlar

Bu Blogda Ara

Erzurum Güncel Haberler

Erzurum Son Dakika Haberleri


Doğu Anadolu bölgesinin en önemli ticari merkez şehirlerinden biri olarak tanınan Erzurum, endemik bitki yapısının yanı sıra kış aylarının çetin geçtiği illerimiz arasında yer alıyor. Kış sporları ile adını duyurmuş olan şehirde Palandöken dağında yapılan yarışma programları ile bir anlamda uluslar arası düzeyde de adını duyurmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan yarışmalarda bu şehrimize turizm açısından önemli katkılar da sağlanmıştır.

Hava şartları açısından kış aylarının yoğun geçtiği bu kentimiz tarih olarak da eski medeniyetlere kadar uzanıyor, pek çok tarihte devlete ev sahipliği yapmış ve ipek yolunun önemli ticari noktalarından biri olmuş olsa da şehir asıl gelişim yönünde ilerleme kaydetmeyi cumhuriyet döneminde göstermiştir.

Kentte bulunan tarımcılık ve hayvancılığa sağlanan devlet desteği, bu ilimizin batıya olan göte oldukça sınırlı olmasına olanak sağlamıştır. İstatistiklere bakıldığında batıya göç eden kişi sayısında en az rakama sahip olan şehirlerden biri olduğunu kolayca görebiliriz. Bunda biraz da yöre insanının toprağına olan düşkünlüğü de söz konusu elbette.

Kentin ana ekonomisi hayvancılık ve tarım olmuş olsa da el sanatları açısından da önemli kazanımlarını kullanmasını gayet iyi bilen zanaatkar bir anlayışında yer aldığını söyleyebiliriz. Oltu taşından üretilen tespihler, halı ve kilimcilik ve hayvansal gıdaların işlenerek ticaretinin artırılmasını bir kaç küçük örnek olarak sıralayabiliriz.

Sınır bir şehir olması nedeniyle ayrı bir ticari geliri de paylaşan bir şehir olan erzurum günümüzde halkın sağduyulu bir şekilde ortak fikir üretebildiği ender şehirlerden biri olarak da kayda geçiyor. Şehirde diğer illere göre çok daha fazla olan hemşehricilik bütünlüğün sağlanmasında etken bir rol üstleniyor. Milli duygularını Osmanlı döneminde olduğu gibi Cumhuriyetin kuruluşunda da devam ettiren ve milli görüşünü bir çizgi olarak koruyabilen bu şehrimizin ayrıca Kurtuluş Savaşı mücadelesinde ayrı bir yeri, konumu ve önemi bulunuyor.

Teşvik ve desteklere daha da ilerlemiş ve son yıllarda ekonomik olarak canlanmış bir yapıda gündelik hayatına devam eden şehrimiz, ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasi gelişmeleri de an be an değişim ve gelişim gösteren bir şehir olarak ülke gündemi ile paralel giden bir yapıya sahip.

Kentin gündemini takip etmek, şehirde yaşanan gelişmeleri ekonomiden spora kadar hızlı bir şekilde öğrenmek için elbette tek yapmanız gereken bölgenin sesi olan sitesini ziyaret etmektir. En sıcak gelişmeler için sitemize üye olabilirsiniz.