En Ucuz Nerede? En Ucuz Nerede?: ORTODONTİ NEDİR ?, En ucuz ürünler, en ucuz eşyalar, en ucuz elektronik cihazlar

Bu Blogda Ara

ORTODONTİ NEDİR ?

ORTODONTİ NEDİR  ?


Günümüzde dış görünüşün gittikçe önem kazanmasıyla beraber bireylerin sağlıklı ve özgüvenli olmak için estetik görünme istekleri artmıştır. Bunun içinde öncelikli olarak etrafa parıldayan gözlerle ve inci gibi dişlerimizle gülücükler saçmayı tercih ediyoruz. Estetik görünmek için ağız ve diş sağlığına yönelmemizle birlikte bazı tıp dallarıda ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de ortodontidir. Kelime anlamı ile alt-üst çeneler ve dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların giderilmesine yönelik uğraşan bir diş hekimliği alt dalıdır.

Çene yapısındaki yer darlığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan diş çapraşıklıkları, dişlerdeki büyüme ve gelişim eksiklikleri, doğumsal hasarlar,diş ve çene arasındaki bozukluklar ve daha sonra meydana gelen diş dizisi bozukluklarıyla ilgilenmektedir. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri mevcut olan hastalarda hangi yaşta olursa olsun eğer tedavi edilmezse problemler daha kötüye gitmektedir. Çünkü çapraşık diş sorununuz varsa, çapraşık dişler hekimler tarafından temizlenmesi daha zordur bundan dolayı dişeti hastalıklarına yakalanmak bunun sonucunda da diş çürüklerine bağlı olarak diş kaybı yaşamak kaçınılmazdır. Diş dizilerindeki bozuklukların yol açtığı sürtünmeler sonucunda da kısa sürede ağrılar uzun sürede ise çiğnemede ve konuşmada aksaklıklara sebep olmaktadır.  Size bu konudaki sorunlarda tedaviyi uygulayacak hekime ortodontist denmektedir. Ortodontist hekimler mezuniyetlerinin ardından bu alt dal ile ilgili ayrı bir eğitim almaktadırlar.

Çocuklarda ilk diş kontrolleri yedi yaşından daha geç olmamalıdır. Çünkü her ne kadar dişlerde görünürde bir problem algılanmasada gizli bir ağızda kapanış problemi söz konusu olabilir. Eğer sizde ya da çevrenizdeki bireylerde dengeli olmayan yüz ve çene yapısı,ağızdan solunum,tırnak yeme ya da dudak ısırma,çiğneme ve konuşmada zorlanma ve önde konumlanmış diş rahatsızlıkları varsa kesinlikle bir ortodonti fiyatları için gitmeli ya da yönlendirmelisiniz. Hem sağlığınız hemde estetik görünmek için ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmemeli ve dikkat etmelisiniz.