En Ucuz Nerede? En Ucuz Nerede?: Neden Film İzliyoruz?, En ucuz ürünler, en ucuz eşyalar, en ucuz elektronik cihazlar

Bu Blogda Ara

Neden Film İzliyoruz?

Neden Film İzliyoruz?


Geçenlerde bir dergide yer alan makalede şöyle bir başlık yer alıyordu: Neden film izliyoruz? İlk okuduğumda verdiğim tepki gayet normaldi. Neden izlemeyelim ki, böyle bir soru mu olur hiç gibilerinden düşündüm. Fakat yazının içeriğine yöneldiğimde aslında durumun bu kadar basit olmadığını gördüm. 

Biz sadece kendimizi düşünüp bu tarz kanılara varıyoruz, çocukları hiç düşünmüyoruz. Gelişme çağındaki çocuklar için filmi bir alışkanlık haline getirmek hem onlar hem de anne ve babaları için olumlu sonuçlar doğuruyor. Öyle bir çocuk ilk eğitimini anne ve babasından alır, bunun yanında edindiği izlenimler de onun için eğitimine destek olan parçaları oluşturur. Bu izlenimleri faklı tasarım oyuncaklarından ve izlediği hareketli ya da çok renkli televizyon programları, filmeri sayesinde öğrenir. Çocuğun beyni böylece gelişir ve algılaması daha da açık hale gelir. Çünkü devam eden televizyon alışkanlıkları onun eğitimini etkilemeye başlar. Mesela çocuklarınız için onlara farklı film izlemeleri yönünde etkileyici çocuk filmleri izlettirebilirsiniz. 

Bazı filmler çocuklar için oldukça duygusaldır, hepimiz biliriz ki çocuklar üzüntülü bir durum karşısında gözlerinden akan yaşları durduramaz. Burada bahsettiğimiz şey çocuk filmleri içindeki farklı duyguların çocukları etkilemesidir. Çok küçük yaştaki çocuklar için bazen hareketli bir şarkı klibi bile onlara çok şey kazandırabilir. Böylece buna benzer seslerde aynı tepkileri vermeye başlayarak artık büyüdüğünün hissini size verebilir. 
film izle

Okuduğum makalede bu tarz konulara değinilmiş ve bu bana çok mantıklı gelmişti. Film izliyoruz ama neden izliyor ya da izlettiriyoruz, hepsinin cevabı bu başlıkta bulunmuş. Yetişkinler de tutkusu olduğu alanlar hakkında izledikleri filmlerden çoğu bilgiyi edinebilirler. Bu da film izlerken aynı zamanda genişleyen bir dağarcığın da oluştuğunu gösteriyor bizlere. Her film için geçerli olması gerekmez çünkü bir filmi bilgi haznemizin gelişmesi için izlemiyoruz. 

Farklı yerleri görmek, faklı efektlerin kullanıldığını görmek ya da hayal gücünün ne kadar geniş olduğunu görebilmek için de film seyredebiliriz. Film seyretmek bizi başka dünyalara götürür, iyi filmer her zaman insanın unutamayacağı filmlerdir. İyi seyirler.