En Ucuz Nerede? En Ucuz Nerede?: Künefe Peyniri Nereden Bulunur, En ucuz ürünler, en ucuz eşyalar, en ucuz elektronik cihazlar

Bu Blogda Ara

Künefe Peyniri Nereden Bulunur

Ramazan aylarında olduğu gibi kış aylarının da en çok aranan tatlı lezzeti künefe peyniri ile kendini meşhur etmiş sıcak yenilen, soframızın tadı ve lezzeti. Bu güzel tatlının doğuşu ile ilgili olarak iki farklı rivayet söz konusu.

Bir rivayete göre Araplardan bize geçen bu tatlı, öncelikle Hatay bölgemizde içeriği değiştirilerek meşhur oldu. Diğer bir rivayete göre ise tatlının doğuşu bin dokuz yüz kırklı yıllara dayanıyor ve Hataylı ustaların kendi tariflerinin eseri olarak ortaya çıkıyor ve ülkemize oradan da dünyaya yayılıyor.

Tatlının en büyük özelliğinin sıcak olarak yenildiğini yazımızın başında ifade etmiştik, bir diğer özelliği ise kuşkusuz peyniri. Kadayıfla uyumlu olan bu peynir yine Hatay yöresine özel olarak üretiliyor ve tatlı ile kendi adını da meşhur ediyor. Ancak Hataylı ustaların elinde özel kıvamını yakaladığı söylense de Sezarın hakkını Sezara vermek gerekiyor ki, bölgenin bu konuda kendine sakladığı bir sır içinde peynirin kadayıfla buluşması muhteşem bir damak zevkini ortaya çıkarıyor.

Toptan satışın son yıllarda arttığı bu güzel tatlıya dört mevsim ulaşmak elbette mümkün. Dondurulmuş şekilde paketlenerek Türkiye'nin her tarafına dağıtımı yapılıyor. Bize ise hazır şekilde evimize gelen bu tatlıya şerbetini vermek kalıyor.

Tatlının tüm özellikleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi  sayfasında fazlasıyla bulabilirsiniz.